Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2011

ΤΡΕΝΟ Η ΟΜΑΔΑ

Η ομάδα μας πάει ''τρένο'' αφού το σερί των νικών συνεχίστηκε και έγραψε την 6η συνεχόμενη, αυτή τη φορά επί του ίκαρου με 78-64. Το παιχνίδι στην αρχή φαινόταν αμφίρροπο και το πρώτο 10λεπτο έκλεισε με σκορ 23-22. Στο δεύτερο 10λεπτο βελτιωθήκαμε στην άμυνα και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 43-36. Στο τρίτο 10λεπτο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, και με ένα επιπλέον ατού, την ευστοχία μας στα τρίποντα προηγηθήκαμε 63-50. Το τελευταίο 10λεπτο εξελίχθηκε σε μια τυπική διαδικασία αφού η διαφορά στο σκορ ήταν μόνιμα σε διψήφιο αριθμό πόντων και τελικά έκλεισε στο +14. Ο Στέφεσον ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ , αποδεικνύεται για μια ακόμη φορά ότι χτυπήσαμε φλέβα χρυσού με την απόκτησή του, τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Κις με 12 πόντους, ο Ξανθόπουλος με 12 επίσης πόντους και ο Ντίμπλερ με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 43-36, 63-50, 78-64
Πανιώνιος (Γ. Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 12 (2), Κιζ 12 (4), Αθανασούλας 6 (2), Στίβεσον 19 (11 ρ.), Ντίμπλερ 13 (1), Γιάνκοβιτς 2, Ιωάννου 3 (1), Σαρικόπουλος, Νάντζφεϊ 6 (2), Παραγιός 3, Μπάρλος 2.
ίκαρος καλλιθέας (Α. Λυκογιάννης): Κινγκ 11 (1), Κουμπούρας 11 (1), Καράμπουλας 4, Πολυτάρχου, Τσιάρας, Τζιάλλας 2, Παπαργυρόπουλος 7, Αγαδάκος 2, Μπέινς 15, Τζόνσον 4, Λιούμπισιτς 8 (1).

Δηλώσεις Γ. Μπαρτζώκα:
«Το παιχνίδι ήταν αρκετά θεαματικό με ψηλό ρυθμό και σε αυτό βοήθησε ο Ίκαρος. Εμείς έπρεπε να παίξουμε σε ψηλό επίπεδο. Δεν είχαμε έναν παίκτη που κινεί τον ρυθμό, όπως ο Μπατής, αλλά όλα τα παιδιά βοήθησαν σε αυτό. Νικήσαμε χωρίς να κινδυνεύσουμε. Δεν είχε ιδιαίτερη πίεση στο ματς ο Ίκαρος κι αυτό βοήθησε στον γρήγορο ρυθμό. Εμείς κάναμε αρκετά ομαδικά λάθη. Όταν το ματς πήγε στους 10-12 πόντους κάναμε αρκετά λάθη κι έτσι το παιχνίδι συνέχισε να είναι στο ίδιο μοτίβο. Είναι σημαντική η νίκη όπως και κάθε νίκη στο πρωτάθλημα. Καλή συνέχεια στον Ίκαρο και περιμένω τον Μπατή να επιστρέψει, ώστε να τον έχουμε στο ματς με το Ρέθυμνο».