Τετάρτη 13 Απριλίου 2011

Τελικός LEN Trophy: Πανιώνιος - Savona 9-9

Στην Ιταλία θα κριθεί ποια ομάδα θα αναδειχτεί Κυπελλούχος Ευρώπης για το 2011.

Σήμερα το απόγευμα στο Κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης η ομάδα μας αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 9-9 με την Ιταλική Savona. Στα 2 πρώτα οκτάλεπτα οι Ιταλοί ήταν καλύτεροι και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 4-6. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας ήταν πιο προσεκτική σε άμυνα και επίθεση και με ένα επι μέρους σκορ 4-2, στο 4ο οκτάλεπτο, κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία, κρατώντας στο ακέραιο τις ελπίδες της να κατακτήσει το LEN Trophy. Με την εμφάνισή του στο 4ο οκτάλεπτο ο Πανιώνιος απέδειξε ότι οι Ιταλοί δεν είναι φόβητρο και θα τα δώσει όλα στις 27 Απριλίου να φέρει το Ευρωπαϊκό Κύπελλο στη Νέα Σμύρνη και θα κάνει πραγματικά τα πάντα να κάνει τον κόσμο, που σήμερα κατέκλεισε το κολυμβητήριο δημιουργώντας μια φανταστική ατμόσφαιρα, ευτυχισμένο, γιορτάζοντας τα 120 χρόνια του Συλλόγου με τον καλύτερο τρόπο.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 3-3, 1-2, 4-2

Οι σκόρερ:

Πανιώνιος Γ.Σ.Σ.: Μιράλης 2, Κοκκινάκης 2, Παπαδόγκωνας 2, Μάζης, Θωμάκος, Μπεριστιάνος
Savona: Γιάνοβιτς 3, Αντζελίνι 3, Ασταρίτα, Λαπένα, Αϊκάρντι